Yhteiset harjoitukset ja illanvietto 9.11. / Joint training session and celebration on 9th November

(English further below)

Hei,

Maanantaina  9.11. klo 16:30 – 18:00 pidetään kaikkien lajien yhteiset treenit. Paikalle voi tulle treenaamaan mitä tahansa seuran lajeista. Alkeiskurssilaisille tämä tapahtuma tarjoaa oivan tilaisuuden tutustua seuran aktiivisiin harrastajiin.

Harjoitusten jälkeen lähdemme yhdessä juhlimaan kulunutta syyskautta. Paikkana toimii ravintola Curry Palace (http://currypalace.fi/), joka sijaitsee kävelymatkan päässä Sellosta ja Ruusutorpan koulusta. Illallinen on omakustanteinen, mutta hyvä seura tulee ilmaiseksi. 🙂

Pyydämme illanviettoon osallistuvia ilmoittautumaan etukäteen lähettämällä viestiä seuran osoitteeseen lebudo(at)gmail.com. Voit myös tehdä ilmoittautumisesi treeneissä treenien vetäjälle.

Tervetuloa mukaan!

Ystävällisin terveisin,

Jizhou Yang

Tiedottaja

—————————————————–
(Sama suomeksi yllä)

Hello all,

We will be arranging a joint training session on 9th of November from 4:30 p.m. till 6:00 p.m. As the name suggests, the event is open to all who train in any of the martial-arts styles available in our club. For those attending the beginner’s course, this event offers a fantastic opportunity to get in touch with the other members of our club.

After the training session we will head to a nearby restaurant for celebrations. The restaurant is Curry Palace (http://currypalace.fi/), located at a walking distance from both the Sello shopping center, and from the Ruusutorppa school building. Each participant orders and pays for their own meal, but good company comes for free. 🙂

We kindly ask those who are interested in joining the after-traninng celebration to enlist beforehand. You can enlist by sending a message to lebudo(at)gmail.com. Alternatively, you can announce your participation to one of your trainers during your training sessions.

Warmest welcomes to all!

Best regards,
Jizhou Yang

Informer

===========================
Leppävaaran budoseura ry
http://www.lebudo.net
lebudo@gmail.com
============================